مخالفت امام با مظاهر ریا و نفاق

طباطبایی در خصوص مخالفت امام (ره) با مظاهر ریا و نفاق اظهار داشت: «یک روز می‌خواستم نزد امام (ره) بروم. در راه یکی از برادران پاسدار با لحن دوستانه و آمیخته با محبتی به من گفت چرا نمی‌گذارید محاسن (ریش) شما بلند شود؟ به او گفتم می‌دانم تو این را بر حسب وظیفه دینی و شرعی خود یعنی برای ادای وظیفه امر به معروف و نهی از منکر می‌گویی ولی یک سوال از تو دارم و آن اینکه این وظیفه نهی از منکر که بر تو واجب است آیا بر امام نیز واجب هست یا نه ؟ آن پاسدار جواب داد حتما. به او گفتم: خوب من 18 سال است که با امام مراوده دارم و حتی یک بار هم در این زمینه به من تذکری نداده اند. به فکر فرو رفت.»

وی ادامه داد: «وقتی حضور امام خمینی رسیدم ماجرا را برای ایشان تعریف کردم و اضافه کردم من از دوران نوجوانی تا به امروز همین رویه را داشته‌ام و برطبق نظر پدرم عمل کرده‌ام و نمی‌خواهم امروز که به نوعی این مساله رواج پیدا کرده است، از روی ریا کاری و فرصت‌طلبی تابع جمع شوم. امام لبخندی زدند و به مزاح گفتند شما همچنین می‌توانستید بگویید من هر روز صورتم را می‌تراشم و نمی‌گذارم تا بلند شود و صدق ریش کند که زدن آن اشکال داشته باشد!»

وی تاکید کرد:«امام (ره) به شدت مخالف ترویج مظاهر ریا و نفاق بودند و معتقد بودند که این دو به جامعه‌ اسلامی ضررهای جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. ریا کاری و نفاق سبب می شود افراد متملق و چاپلوس عرصه را بر انسان‌های مخلص و اصیل تنگ کنند. بخصوص در جوامع دینی باید مراقب بروز چنین آفات و معضلاتی باشیم و نگذاریم افرادی با تمسک به ظواهر وتظاهر به تدین ، مجال جولان پیدا کنند.»

 

هشدار نسبت به گسترش تفکر انجمن حجتیه

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نسبت به نفوذ و گسترش تفکر انجمن حجتیه در جامعه هشدار داد و افزود: «نمی‌دانم چه تغییراتی در تفکرات انجمن حجتیه به وجود آمده که قبل از انقلاب مردم را به عدم مبارزه تشویق می‌کردند و امروز به تعبیر امام از هر انقلابی‌ای انقلابی‌تر شده‌اند و حتی مبارزه مسلحانه را تشویق می‌کنند. این افراد کسانی هستند که دیروز جهاد و مبارزه را مصداق آسیب به خویشتن و حرام می‌دانستند.»