نادر ابراهیمی

متن زیر منتخبی است از کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم نوشته زنده یاد نادرابراهیمی.

در این راه طولانی - که ما بی خبریمو چون باد می گذرد،بگذار خرده اختلاف هایمان با هم باقی بماند.خواهش می کنم!  مخواه که یکی شویم، مطلقا یکی.

مخواه که هر چه تو دوست داری، من همان را، به همان شدت دوست داشته باشم و هر چه من دوست دارم، به همان گونه مورد دوست داشتن تو نیز باشد.

مخواه که هر دو یک آواز را بپسندیم. یک ساز را، یک کتاب را، یک طعم را، یک رنگ راو یک شیوه نگاه کردن را.

مخواه که انتخابمان یکی باشد، سلیقه مان یکی و رویاهامان یکی.

هم سفر بودن و هم هدف بودن، ابدا به معنی شبیه بودن و شبیه شدن نیستو شبیه شدن دال بر کمال نیست بل دلیل توقف است.

عزیز من: دو نفر که عاشق اند و عشق آن ها را به وحدتی عاطفی رسانده است؛واجب نیست که هر دو صدای کبک، درخت نارون، حجاب برفی قله ی علم کوه، رنگ سرخ و بشقاب سفالی را دوست داشته باشند. اگر چنین حالتی پیش بیاید، باید گفت که یا عاشق زائد است یا معشوق. یکی کافیست.

عشق، از خودخواهی ها و خود پرستی ها گذشتن است اما، این سخن به معنای تبدیل شدن به دیگری نیست.

من از عشق زمینی حرف می زنم که  ارزش آن در "حضور" است، نه در محو و نابود شدن یکی در دیگری.

عزیز من: اگر زاویه دیدمان نسبت به چیزی یکی نیست، بگذار یکی نباشد. بگذار درعین وحدت مستقل باشیم. بخواه که در عین یکی بودن، یکی نباشیم. بخواه که همدیگر را کامل کنیم نه ناپدید.

بگذار صبورانه و مهرمندانه  در باب هر چیز که مورد اختلاف ماست بحث کنیم، اما نخواهیم  که بحث، ما را به نقطه ی مطلقا  واحدی برساند.

بحث، باید ما را به ادراک متقابل برساند نه فنای  متقابل. اینجا سخن از رابطه ی عارف با خدای عارف در میان نیست. سخن از ذره ذره ی واقعیت ها و حقیقت های عینی و جاری زندگیست.

بیا بحث کنیم. بیا معلوماتمان را تاخت بزنیم. بیا کلنجار برویم. اما سرانجام نخواهیم که غلبه کنیم. بیا حتی اختلاف های اساسی و اصولی زندگی مان را، در بسیاری زمینه ها،  تا آن جا که حس می کنیم دوگانگی، شور و حال و زندگی می بخشد، نه پژمردگی و افسردگی و مرگ را حفظ  کنیم.

من و تو حق داریم در برابر هم قد علم کنیمو حق داریم بسیاری از نظرات و عقاید هم را نپذیریم بی آنکه قصد تحقیر هم را داشته باشیم. عزیز من ! بیا متفاوت باشیم!

 

 
/ 16 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Arsham

سلام مادرم من به وجود چنین مادری افتخار میکنم و براستی که همین گونه است چرا که دو قلب اگر دارای دندانه و شیارهایی نباشد هیچ وقت زیپ آنها کشیده نخواهدشد و در کنار همدیگر نمی توانند باشند. با دو گزارش مستند در ارتباط با ماه مهر در انتطار حضور گرمتان هستم [گل]

بهشته-س

ممنون که جویای حالم بودید مادر خوبم[ماچ][بغل][گل]

محمد

سلام خیلی خردمندانه است:[گل]عزیز من: اگر زاویه دیدمان نسبت به چیزی یکی نیست، بگذار یکی نباشد. بگذار درعین وحدت مستقل باشیم. بخواه که در عین یکی بودن، یکی نباشیم. بخواه که همدیگر را کامل کنیم نه ناپدید.[گل] همچین افکاری تو جامعه است و آمار طلاق یکمی رفته بالا...[متفکر]

پانیذ

درود . من آخرش از این کتاب خوشم نیومد که نیومد . نمیدونم چرا .... یه جوری بود . راستی شما اینجا به دیگران پاسخ مینویسین میدونستین اکثرا بر نمیگردن تا پاسخ رو بخونن؟ معمولا جواب رو توی وب خودشون ببینن راحت ترن . ( اینو به زارین به هوای تنبلی خودم ) [گل] به روز و بهروز باشین . بدرود

سیدمحمدرضا هاشمی زا ده

سلام مهربون صمیمی .............. وقتی با بهار پیامت در خلوت تنهاییم سبز میشوی...مثل گل می شکوفم از عطرمحبتت.. همدل بزرگوارم..وجود عزیزانی مثل شما ..در این عصر بی تکیه گاهی ها ..مایه ی آرامش دل وجان.. و با اندیشه های متعالیت باعث رویش گلهای تازه تری در باغچه ذوق و فضای شعرم می شوید...قلم وقدمت همیشه ایام سبز ومعطر..دوستیت پایدار باهمه چشم ا نتظاری..با پیامت دلخوشم ای قرار بیقــــــــراری ... ساحـــل آرامشم

رضا

سلام من هم لینکتون کردم[گل][گل][گل]

مرضیه

سلام به مادر عزیز و مهربانم[ماچ][قلب] مادرم مطلب را خواندم و واقعا باعث شگفتی من بود. حتما این مطلب را سر لوح زندگی ام قرار می دهم.

پانیذ

درود . خوب من هم میشم یکی از بچه هاتون